Jak ułatwić życie dziecku z autyzmem?

2018-08-22T11:12:49+02:00
Wróć

Dziecko z autyzmem ma w neurotypowym świecie pod górkę. Poznaj kilka prostych sposobów na to, aby pomóc mu być spokojniejszym i szczęśliwszym dzieciakiem, który z radością poznaje świat. Te pomysły możesz wypróbować już z przedszkolakiem!

Źródło: http://www.nellis.af.mil/News/Photos/igphoto/2000999850/

Plan dnia

Osoby z autyzmem uwielbiają dobrą organizację dnia. Nie przeszkadza im rutyna, a wręcz brakuje im oparcia, kiedy nie wiedzą, jaki jest plan na najbliższy czas. Warto zmontować dla dziecka (albo razem z nim?) tablicę z obrazkami, na której co rano będziecie układać plan na cały dzień. Najpierw obrazek ze śniadaniem, potem z myciem zębów, potem zdjęcie pani nauczycielki z przedszkola… Może zamiast tablicy na ścianie namalujecie tory kolejowe, a kolejne czynności w ciągu dnia zaznaczycie jako stacje? Dzięki tym rozwiązaniom dziecko zyskuje pewność, że panuje nad sytuacją i nie będzie zaskoczone przez zmianę rutyny. Kształtuje to też jego umiejętność do samodzielnego działania i podążania za planem.

Dom, który stymuluje rozwój…

Zapewnij dziecku dostęp do zabawek edukacyjnych. Wielu terapeutów wkłada pomoce dydaktyczne i zabawki do oznakowanych pudełek, które stawia wysoko, powyżej zasięgu dziecka. W ten sposób zachęca je do tego, aby komunikowało chęć dostania zabawki. Podczas moich pierwszych doświadczeń z terapią w pewnym momencie mój podopieczny nauczył się pytać „Chcesz zabawkę?” – mówił tak, ponieważ kiedy wcześniej wskazywał palcem na pudełko, to ja pytałam jego, czy chce zabawkę 🙂 Z czasem jednak nauczył się wyrażać swoją prośbę w sposób zrozumiały dla zwykłych śmiertelników.

…ale nie przytłacza

Jeżeli dziecko bywa rozdrażnione i niespokojne w konkretnych miejscach domu, zwróć uwagę, czy któryś z elementów wystroju nie wprawia dziecka w dyskomfort. Może dywan drapie je nieznośnie w nogi, zapach bejcy na schodach dusi, a jaskrawa tapeta dosłownie kłuje w oczy? Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą przetwarzać bodźce sensoryczne w inny sposób niż osoby neurotypowe, dlatego przeszkadzają im rzeczy, na które my nie zwracamy najmniejszej uwagi. Sprawdź, czy coś nie stymuluje za silnie wzroku, słuchu, węchu lub dotyku dziecka.

Źródło: https://www.pexels.com/photo/boy-child-children-fun-459815/

Porządek i jasność

Porządek jest wielkim sprzymierzeńcem osób z autyzmem. Przedmioty powinny być odpowiednio posegregowane, aby ułatwić ich sprzątanie i odnajdywanie. Warto oznaczyć szuflady lub szafki etykietami, trzymać rzeczy w tym samym miejscu. Osoby z autyzmem kochają przewidywalność i dobrze się w niej odnajdują. Dzięki dobrej organizacji przestrzeni dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa.

Straszne mycie

Jeżeli twoje dziecko wzdryga się przed kąpielą albo wpada w szał na myśl o myciu włosów, może wynikać to z tego, że ma trudności z przetwarzaniem sensorycznym i czynności te są dla niego denerwujące. Niestety, z powodów zdrowotnym musimy czasem robić rzeczy, które nie są dla nas przyjemnością. Jeżeli dziecku trudno jest to zrozumieć, próbuj pracować małymi kroczkami i stosować atrakcyjne zachęty. Na przykład, za 30 sekund moczenia nóg w wodzie dziecko może dostać małą czekoladkę. Jeżeli zmoczy się całe pod prysznicem, może przez 5 minut oglądać bajkę. Przypominaj dziecku o tym, że po prysznicu czeka go nagroda i chwal za cierpliwość. Jeżeli dziecko boi się mycia włosów, zaproponuj mu zatyczki do uszu lub nałożenie maski do pływania (chroni oczy przed pianą). Używaj małej ilości szamponu, najlepiej bezzapachowego i spłukuj wodą z kubka (możesz liczyć kubki, żeby dziecko wiedziało, kiedy skończysz).

Źródło: https://pixabay.com/pl/buty-ch%C5%82opc%C3%B3w-buty-st%C3%B3p-ma%C5%82ych-st%C3%B3p-960899/

Nie ubieraj mnie

Jeżeli twoje dziecko doświadcza problemów z ubieraniem się, sprawdź, czy coś łączy ubrania których nie chce nosić. Może maja kłujące metki, nieprzyjemny materiał lub wszystkie mają ten sam kolor? Cokolwiek to jest, nie musi to mieć sensu dla Ciebie – osoby z autyzmem inaczej odbierają bodźce zmysłowe. Pozwól dziecku samodzielnie wybierać ubrania i nie przejmuj się, jeśli oznacza to kupienie 7 takich samych podkoszulek. To że typowi ludzie chcą co dziennie nosić co innego to ich sprawa. Twoje dziecko może ubierać się a’ la Mark Zuckerberg – codziennie w dżinsy i szary podkoszulek.